SPORT W SZKOLE

Informacje pływalni "Deelfinek"

 Poznaj moc oszczędzania w SKOŻyrafa

SKO - PKO Bank Polski

 Serwis internetowy

 

Współpraca Pl - D
poniedziałek, 10 grudzień 2018 06:08

9 XII już po raz trzeci nasze dziewczęta wspólnie z dziećmi z zaprzyjaźnionej szkoły w Baruth (Niemcy) wystąpiły na jarmarku bożonarodzeniowym w tej miejscowości. Zaprezentowały się w repertuarze zarówno niemieckim jak też z polskimi, tradycyjnymi kolędami. Jak zawsze dopisała publiczność pomimo nie sprzyjającej aury, były brawa i podziękowania organizatorów. To już można powiedzieć, mała tradycja, że podczas Weihnachtsmark w Baruth rozbrzmiewają polskie kolędy dzięki współpracy naszych szkół.

Po występie, w drodze powrotnej nasze wokalistki wraz z opiekunami odwiedziły jeszcze piękny jarmark w Goerlitz, aby później w pełni wrażeń bezpiecznie wrócić do Chocianowa. Kolejny jarmarkowy wyjazd za rok.

Media

piątek, 16 listopad 2018 07:47
15.11.2018 r gościliśmy w murach naszej szkoły grupę uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej w Baruth. Jest to druga partnerska szkoła, obok Malschwitz, z którą współpracujemy. Głównym celem spotkania była praca nad wspólnym świątecznym programem, który zostanie zaprezentowany podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Baruth w dniu 9.12.2018 r. 
W spotkaniu z uczniami z Baruth uczestniczyły chórzystki z Pracowni Zajęć Umuzykalniających pod opieką p. Wojciecha Kyca, natomiast grupie niemieckiej towarzyszył dyrektor Michael Biskop oraz pani Claudia - nauczycielka języka niemieckiego. Spotkanie z rówieśnikami z Niemiec, to wspaniała okazja do treningu językowego, zarówno niemieckiego, jak również angielskiego. Dzięki zaplanowanym zabawom integracyjnym z wykorzystaniem metod animacji językowych, uczestnicy spotkania bardzo szybko nawiązali kontakt i przekonali się, że do komunikacji nie zawsze potrzebna jest perfekcyjna znajomość języka. Ważna jest chęć i podjecie działania. Po zabawie, gdy wszyscy się już poznali, rozpoczęła się praca nad programem świątecznym. Uczniowie przygotowują dwie kolędy w wersji polsko-niemieckiej. Nasi goście dzielnie radzili sobie z trudnymi polskimi słowami, trzeba przyznać, że dali radę ! Na zakończenie, wszyscy przeszliśmy na Rynek, odwiedzając po drodze budynek przy ul. Szkolnej. Na Rynku rozpoczęła się ostatnia część zajęć - gra miejska, której autorem jest p. Ewa Kulesza, a wersję niemiecką opracowała p. Ewa Swaciak. Uczniowie pracowali w polsko-niemieckich zespołach. I tym razem okazało się, że zadanie sprawiło wszystkim wiele radości, a dwie grupy rozwiązały  je perfekcyjnie. Na zwycięzców czekały słodkie nagrody. 
Spotkanie zakończyło się prezentacją filmu z ubiegłorocznej wizyty naszych chórzystek w Baruth oraz występu na Jarmarku Bożonarodzeniowym, a następnie pochwaliliśmy się szkołą oraz naszą dumą - Delfinkiem, który bardzo się spodobał, szczególnie uczniom. 
Serdecznie dziękuję  za pomoc finansową Radzie Rodziców oraz fundacji Vita regionem, rodzicom uczestników za pyszne ciasta, wszystkim pracownikom obsługi za pomoc w przygotowaniu wizyty oraz p. E. Swaciak za wsparcie językowe. Kolejne spotkanie odbędzie się już za 3 tygodnie w Baruth, gdzie zaprezentujemy wspólny program świąteczny i podzielimy się świątecznymi życzeniami. 
tekst D. Kyc

Media

środa, 26 wrzesień 2018 17:34

W dniach 18-20 września po raz kolejny odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie i Oberschule Malschwitz.  Szkoły współpracują od 10 lat, a uczniowie spotykają się na wspólnych projektach minimum dwa razy w roku.

Tym razem biorący udział w spotkaniu wspólnie spędzili 3 dni w Karkonoszach. Pierwszego dnia bawili się w parku wodnym Tropicana w hotelu Gołębiewski , na kolejce alpejskiej Kolorowa oraz podczas tańców integracyjnych i zabaw z animacji językowych w sali konferencyjnej pensjonatu, gdzie nocowali.

Drugi dzień rozpoczął się niespodzianką, ponieważ wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali jednakowe koszulki z flagami polską i niemiecką oraz swoimi imionami. Było też odśpiewanie „Sto lat”  dla kolegi z Niemiec, ponieważ tego dnia obchodził urodziny. W wyśmienitych nastrojach rozpoczęto wędrówkę na szlakach Karkonoskiego Parku Narodowego. Uczniowie zwiedzili Świątynię Wang , a następnie w towarzystwie przewodnika sudeckiego  dotarli do Samotni i Strzechy Akademickiej. Widoki zapierały dech w piersi, a opowieści przewodnika o karkonoskich laborantach i Walonach, przez długie lata obecnych na tych terenach, urozmaicały podejścia.

W godzinach popołudniowych miały miejsce kolejne zabawy, podczas których Polacy szlifowali swój niemiecki, a Niemcy poznawali pierwsze słowa po polsku. Odtańczono też taniec belgijski, z którego mimo zmęczenia po wędrówce nikt nie chciał zrezygnować.

Ostatni trzeci dzień to wyjazd do Szklarskiej Poręby, do huty Julia. Uczestnicy wyjazdu poznawali proces powstawania kryształów , a także uczestniczyli w warsztatach z grawerowania. Każdy z nich mógł wygrawerować dowolne wzory na kryształowej szklance i breloczku, który otrzymali w prezencie.

Wspólny obiad w Chocianowie, wizyta na szkolnym basenie oraz ewaluacja spotkania zakończyły projekt, a grupa z Malschwitz wyruszyła w drogę powrotną do Niemiec. Kolejne spotkanie ma się odbyć jeszcze w tym roku, na co szczególnie czekają uczniowie , ponieważ chcą podtrzymywać międzynarodowe znajomości.

Spotkania takie jak to nie mogłoby się udać bez dofinansowania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jest to organizacja działająca po obu stronach Odry. Jak możemy przeczytać na stronie PNWM  od czasu jej powołania przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, wsparcie otrzymało ponad 2,7 miliona młodych ludzi. 

Spotkanie takie jak to nasze w Karpaczu ma niewątpliwie wiele walorów edukacyjnych. Uczniowie nawet nie zauważają, że cały czas się uczą, oprócz języków, geografii uczą się siebie nawzajem, tego jacy są nasi sąsiedzi zza Odry, a dzięki temu mogą obalać mity i stereotypy.

 Organizatorem i koordynatorem jesiennego spotkania jest pani Beata Młynarczyk, odpowiedzialna również za tłumaczenie i zabawy z animacji językowych. Wspierali  ją: pani Ewa Swaciak, której zasługą było wspólne odtańczenie Belgijskiego i Kowbojskiego, tłumaczenie i animacje językowe oraz opiekunowie ze strony niemieckiej: pani Anika Zschieschank oraz pan Dirk Becker.

Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnych projektach, a niezdecydowanych do wzięcia w nich udziału niech przekonają zdjęcia zamieszczone w galerii.

 

Beata Młynarczyk

koordynator wymiany 

 

Odsłon artykułów:
522645
Copyright